تبلیغات
دانود فیلم - تعریف و معرفی اجزاء بتن:

تعریف و معرفی اجزاء بتن:

 

نوشته شده توسط:

تعریف و معرفی اجزاء بتن:

بتن سنگی است مصنوعی که از مواد سنگی(شن و ماسه)، آب و سیمان تشکیل شده و به علت روانی قالب خود را پر کرده و به شکل قالب خود در می‌آیند.

مصالح سنگی که در بتن مصرف می‌شود شن و ماسه می‌باشد که در حدود 80 درصد حجم بتن را تشکیل می‌دهد. قسمت اعظم مقاومت بتن بستگی به مقاومت شن و ماسه دارد. ارزانترین و راحت‌ترین منبع تهیة شن و ماسه بستر رودخانه‌ها است که به آن شن و ماسة طبیعی می‌گویند اگر اینگونه شن و ماسه در دسترس نباشد می‌توان با شکستن و خرد نمودن و الک کردن سنگهای درشت بوسیلة سنگ شکن نسبت به تهیة شن و ماسه اقدام نموده که اینگونه شن و ماسه به شکسته معروف است و چون گرد گوشه نیستند بلکه گوشة تیز دارند موجب مقاومت بیشتر قطعة بتنی می‌گردند. دانه‌های مصرفی در بتن باید عاری از کلوخه و خاک اضافی بوده و از نظر جنس مصالح باید طوری باشد که در فعل و انفعالات شیمیایی سیمان و آب شرکت نکرده و از خود واکنش نشان ندهند در مورد آب باید توجه داشت که هر قدر بتن خشک‌تر باشد مقاوم‌تر خواهد بود ولی بتن خیلی خشک بعلت لغزنده نبودن قالب را پر نمی‌کنند و در آن فضای خالی بوجود آورده و در نتیجه نمی‌تواند بار را تحمل کند آبی که تقریباً فاقد بو، مزه و ظاهراً قابل آشامیدن است در کارگاه‌ها برای ساخت بتن استفاده می‌شود. 

سیمان مصرفی برای کلیه ساختمانهای بتن آرمه از قبیل پل، تونل، کانال آب معمولاً پرتلند نوع یک است رایج‌ترین نسبت اختلاط اجزا بتن در ایران نسبت حجمی برای شن و ماسه و نسبت وزنی برای سیمان می‌باشد و برحسب کیلوگرم سیمان در متر مکعب شن و ماسه اعلام می‌شود. 

2-2 انواع بتن:

2-2-1 بتن گلر:

به آن بتن لاغر هم می‌گویند. بتنی است که سیمان آن نسبت به سایر بتن‌ها کم بوده و در حدود 100 الی 150 کیلوگرم سیمان در متر مکعب شن و ماسه باشد از این بتن برای زیر پی‌های اصلی استفاده می‌نمایند و به دو دلیل این بتن زیر پی مورد استفاده قرار می گیرد. اول آنکه حد فاصلی بین بتن اصلی و خاک باشد دوم آنکه سطح پی را با این بتن رگلاژ می‌نمایند تا بتن اصلی پی روی سطحی صاف قرار گیرد.

2-2-2 بتن سبک: بتنی است که از سیمان و دانه‌های سبک مانند پوکه‌های معدنی و غیره که وزن مخصوص آن از دانه‌های سنگی سبکتر می‌باشد تشکیل شده این بتن باربر نبوده فقط برای پرکردن فضاهای خالی که باری به آن وارد نمی‌شود مورد استفاده قرار می‌گیرد مانند:

                     شیب بندی بام

                    پر کردن اختلاف سطح بتن و تیرهای اصلی و فرعی در سقف‌ها

2-2-3 بتن معمولی: این نوع بتن پر مصرف‌ترین بتن می‌باشد و اغلب سازه‌های بتنی با این نوع  بتن ساخته می‌شود و وزن مخصوص آن در حدود 2 تن در متر مکعب است

2-2-4 بتن سنگین: وزن مخصوص این بتن بر حسب دانه‌های سنگی که در آن مصرف می‌شود تا 5/4 تن بر متر مکعب هم می‌رسد دانه‌های سنگی این بتن می‌تواند از سنگهای آهن و یا باریت باشد.

2-2-5 بتن هوازده: هر قدر بتن خوب متراکم شود باز هم مقداری فضای خالی که بوسیله حباب هوا اشغال شده است در آن موجود می‌باشد. این فضاها اگر در مجاورت آب قرار گیرند از آب پر می‌شوند با توجه به اینکه این فضای خالی ریز به همدیگر مربوط می‌باشد اگر در مقابل سرما قرار گیرند آب درون آن یخ زده و در اثر ازدیاد حجم، بتن را متلاشی می‌کند. برای جلوگیری از این موضوع وسیلة مواد اضافی مانند نمک‌های قلیایی و اسیدهای چرب و غیره در بتن ایجاد حباب هوای مصنوعی کرده مقدار این حبابها در حدود 3/0 میلی متر بوده و به همدیگر راه نداشته و موجب بیرون کردن حباب هوای گفته شده در بالا گردیده و خود مانند دانه‌های ریز ماسه در بتن عمل می‌کنند اضافه کردن این مواد باعث می‌شود که مصرف آب بتن قدری پایین‌تر بیاید بتن هوازده بهتر در قالب خود جای گرفته و متراکم تر می‌شود ولی در حدود سه درصد از مقاومت بتن کاسته می‌شود.Editor نرم افزاری برای ویرایش عکس ها (نرم افزارهای کاربردی) دوشنبه 13 اردیبهشت 1389
تایپ عبارات فارسی در قسمت Title نرم افزار VideoStudio دوشنبه 13 اردیبهشت 1389
رفع اختلالات ویندوز با روشی جدید و کارآمد دوشنبه 13 اردیبهشت 1389
دسترسی و مدیریت ایمیل‌های Hotmail ،MSN و Live از طریق Gmail دوشنبه 13 اردیبهشت 1389
جایگزینی مناسب برای NotePad ویندوز به نام NotePad++ (نرم افزارهای کاربردی) دوشنبه 13 اردیبهشت 1389
نمایش صفحه Alt-Tab با ظاهر ویندوز XP در ویندوزهای ویستا و 7 دوشنبه 13 اردیبهشت 1389
از بین بردن محدودیت 4 گیگی استفاده از رم در ویندوزهای 7 و ویستای 32 بیتی دوشنبه 13 اردیبهشت 1389
نرم افزاری برای نگهداری و مدیریت پسوردهای متعدد شما (نرم افزارهای کاربردی) دوشنبه 13 اردیبهشت 1389
تم‏های مخفی ویندوز 7 دوشنبه 13 اردیبهشت 1389
سوگواری آقا امام حسین علیه السلام (مطالب عمومی) دوشنبه 13 اردیبهشت 1389
نسل جدید مشاوره املاک در ایران دوشنبه 13 اردیبهشت 1389
سال نو مبارک (مطالب عمومی) دوشنبه 13 اردیبهشت 1389
پنهان کردن یک فولدر (ترفند یاهو! مسنجر) دوشنبه 13 اردیبهشت 1389
تقلب در بازی‏های فلش تنها با استفاده از یک کلید میانبر! دوشنبه 13 اردیبهشت 1389
بازگرداندن فایلهای معیوب سیستمی (ترفند یاهو! مسنجر) دوشنبه 13 اردیبهشت 1389
لیست آخرین پستها