تبلیغات
دانود فیلم - ساخت پی

ساخت پی

 

نوشته شده توسط:

ساخت پی   

پس از تعیین محورها و قالب‌بندی چنانچه از قالب آجری استفاده می‌کنیم همانطور که گفته شد باید داخل آنرا با یک ورقه از نایلون بپوشانیم تا  مانع از مکیدن بتن بوسیله آجر بشویم و اگر از قالب چوبی استفاده می‌نمائیم باید کلیه قالبها را از داخل با روغن چرب نمائیم باید توجه نمائیم که آرماتورهای داخلی پی چرب نشود زیرا همینطور که می‌دانیم اگر آرماتورهای داخلی پی چرب شود بتن به آن نمی‌چسبد و قطعه یکپارچه نخواهد شد.

آنگاه باید شبکه کف پی را که قبلاً طبق نقشه آماده شده است را در ته پی قرار دهیم اگر در ته پی از بتن گلر استفاده می‌نمائیم حداقل فاصله خارجی شبکه زیر پی از بتن گلر سه سانتیمتر است و اگر از ریختن بتن گلر صرف نظر کرده‌ایم حداقل این فاصله 6 سانتی متر می‌باشد.

سپس با قرار دادن خرک شبکه فوقانی میلگردها را روی آن قرار داده و یک پی رادیه ایجاد می‌کنیم          

2-3-7 آرماتورهای انتفلار ستون در شالوده:

آرماتورهای ریشه یا انتفلار که برای اتصال شالوده به ستون به کار می‌رود باید تا سطح آرماتورهای زیرین پی ادامه داشتند ولی اگر ارتفاع پی از 25/1 متر تجاوز کند می‌توان فقط چهار عدد آرماتورهای گوشه‌های ستون را تا آرماتور زیرین پی ادامه و بقیه آرماتورهای ستون را به اندازة40 برابر قطر میلگرد داخل بتن پی نمود کلیه آرماتورهای ریشه باید در انتها خم نود درجه باشد این آرماتورها باید بوسیله خاموت به یکدیگر متصل شده و داخل پی به خوبی مستقر شود و یا به عبارت دیگر باید خاموتهای ستون تا داخل پی ادامه یابد. طول آن قسمت از آرماتور ریشه که باید خارج از پی قرار گیرد تا میلگردهای ستون به آن بسته شود باید بوسیلة مهندس محاسب تعیین گردد ولی هیچگاه نباید از 50 تا 60 سانتیمتر کمتر باشد قبل از بتن ریزی باید حتماً یکبار دیگر فاصلة محور تا محور آرماتورهای ریشه کنترل شده و با نقشه مطابقت گردد. کلیه میلگردهای دیگر نیز باید کنترل شود. کف پی و اطراف آرماتورها باید کنترل شده و مواد زائد از آن خارج شود بست‌های اتصال می‌باید کنترل شود در موقع قالب‌برداری پی باید دقت شود تا به بتن تازه ریخته شدة شالوده آسیبی نرسد و قالب‌ها تکه به تکه و به آرامی جدا شود اگر از قالب آجری استفاده شده و ورقة نایلون روی آجر کشیده نشده است بهتر است از آجرها صرف نظر کرده و اقدام به برداشتن آجر ننمائیم زیرا در اینصورت آجر و بتن به یکدیگر کاملاً چسبیده و جدا کردن آنها غیر ممکن می‌باشد و اگر قبل از سخت شدن بتن بخواهیم آجرها را جدا کنیم حتماً به پی آسیب می‌رسد.

3-3 آرماتور و آرماتوربندی

قبل از ادامه بقیه اجزای ساختمان بتنی آرماتور را به عنوان یکی از مهمترین مصالح به کار رفته در ساختمان بتنی معرفی می‌کنیم و نوع و اشکال مختلف کاربرد آن را در ساختمان بررسی می‌کنیم:

3-3-1معرفی آرماتور:

آرماتوربندی از حساس‌ترین و با دقت‌ترین قسمتهای ساختمان بتنی می‌باشد زیرا همانطور که می‌دانید کلیة نیروهای کششی در ساختمان بوسیله میلگردها تحمل می‌شود بدین لحاظ در اجراء آرماتوربندی ساختمانهای بتنی باید نهایت دقت به عمل آید. برای تعیین قطر و تعداد میلگردهای هر قطعه بتنی دو منبع تعیین کننده وجود دارد اول محاسبه و دوم آیین نامه در مورد اول مهندس محاسب با توجه به مشخصات قطعه بتنی قطر میلگرد را تعیین نموده و در نقشه‌های مربوط مشخص می‌نمایند.

3-3-2 کارگاه آرماتوربندی: کارگاه آرماتوربندی باید در قسمتی جدا از کارگاه اصلی تشکیل گردد. در کارگاه‌های کوچک آرماتورها را با دست (آچار ؟؟؟ و کارگاه)خم می‌نماید ولی در کارگاههای بزرگ خم کردن آرماتور بوسیله ماشین انجام می‌شود مسئول کارگاه آرماتوربندی باید از روی نقشه تعداد و شکل هر آرماتورها را تعیین نموده و به کارگران مربوط داده و خم کردن هر سری را دقیقاً زیر نظر داشته تا طول آرماتور محل خم کردن و زاویه خم کردن و طول قلابها طبق نقشه انجام شود.

در کارگاههای بزرگ باید حد روانی. تاب کشش و ازدیاد طول نسبی گسیختگی و غیره میلگردها بوسیله آزمایشگاه تعیین و به اطلاع مهندس محاسب و مهندس کارگاه برسد ولی در کارگاههای کوچک که مصرف آرماتور آن از 50 تن بیشتر نیست این کار لازم نمی‌باشد. اگر میله گرد خمیدگی موضعی داشت می‌باید این خمیدگی‌ها قبلاً بوسیله کشیدن صاف گردیده بعد اقدام به شکل دادن آرماتور بشود. برای صاف کردن میله گردها چکش‌کاری مجاز نیست آرماتورها باید تمیز بوده و فاقد گل و مواد روغنی و مواد رنگی باشد. میله‌گردهای نمره پایین مثلاً نمره 8 و 10 گاهی بصورت کلاف به کارگاه آورده می‌شود این میله گردها را باید قبلاً بطول‌های مناسب بریده و بوسیله کشیدن صاف نموده و آنگاه مصرف نمائیم.

آرماتورها باید طوری بهم بسته شود تا در موقع بتون ریزی از جای خود تکان نخورده و جابه جا نشود و فاصله آنها از یکدیگر باید طوری باشد که بزرگترین دانه بتون براحتی از بین آنها رد شده و در جای خود قرار گیرد.

3-3-3 خم کردن آرماتور

آرماتورهای تا قطر 12 میلی متر را می‌توان با دست خم کرد ولی آرماتورهای بزرگتر از 12 بهتر است با دستگاه‌های مکانیکی مجهز به فلکة خم شود. قطر فلکة خم متناسب با قطر آرماتور بوده و باید بوسیلة مهندس محاسب و مهندس کارگاه تعیین گردد.

کلیة آرماتورهای ساده باید به قلاب ختم شود ولی آرماتورهای آجدار را می‌توان به صورت گونیا خم کرد سرعت خم کردن باید متناسب با درجه حرارت محیط باشد و باید با نظر مهندس کارگاه به طور تجربی تعیین شود.

باید از خم کردن آرماتورها در حرارت کمتر از 5- درجه سانتیگراد خودداری نمود. حتی‌المقدور باید از باز کردن خمها خوداری نمود و در مواقع ضروری باید باز کردن خمها زیر نظر مهندس ناظر باشد.

Editor نرم افزاری برای ویرایش عکس ها (نرم افزارهای کاربردی) دوشنبه 13 اردیبهشت 1389
تایپ عبارات فارسی در قسمت Title نرم افزار VideoStudio دوشنبه 13 اردیبهشت 1389
رفع اختلالات ویندوز با روشی جدید و کارآمد دوشنبه 13 اردیبهشت 1389
دسترسی و مدیریت ایمیل‌های Hotmail ،MSN و Live از طریق Gmail دوشنبه 13 اردیبهشت 1389
جایگزینی مناسب برای NotePad ویندوز به نام NotePad++ (نرم افزارهای کاربردی) دوشنبه 13 اردیبهشت 1389
نمایش صفحه Alt-Tab با ظاهر ویندوز XP در ویندوزهای ویستا و 7 دوشنبه 13 اردیبهشت 1389
از بین بردن محدودیت 4 گیگی استفاده از رم در ویندوزهای 7 و ویستای 32 بیتی دوشنبه 13 اردیبهشت 1389
نرم افزاری برای نگهداری و مدیریت پسوردهای متعدد شما (نرم افزارهای کاربردی) دوشنبه 13 اردیبهشت 1389
تم‏های مخفی ویندوز 7 دوشنبه 13 اردیبهشت 1389
سوگواری آقا امام حسین علیه السلام (مطالب عمومی) دوشنبه 13 اردیبهشت 1389
نسل جدید مشاوره املاک در ایران دوشنبه 13 اردیبهشت 1389
سال نو مبارک (مطالب عمومی) دوشنبه 13 اردیبهشت 1389
پنهان کردن یک فولدر (ترفند یاهو! مسنجر) دوشنبه 13 اردیبهشت 1389
تقلب در بازی‏های فلش تنها با استفاده از یک کلید میانبر! دوشنبه 13 اردیبهشت 1389
بازگرداندن فایلهای معیوب سیستمی (ترفند یاهو! مسنجر) دوشنبه 13 اردیبهشت 1389
لیست آخرین پستها